Wednesday, 4 January 2012

Ziedu aprūpe 1. daļa

Griezto ziedu aprūpe 1. daļa



Kad ziedi ir iegādāti (veikalā, ziedu bāzē) vai noplūkti pļavā, tos vajaga pareizi apstrādāt, pirms liekam vāzē. Tādā veidā mēs paildzināsim ziediem mūžu un ilgāk mūs priecēs. Bieži ziedu veikali grēko uz griezto ziedu aprūpi. Gan jau būs gadījies iegādāties rozes ar ļoti daudz aizlauztām lapām, ziedu kātu galiem nav noņemti ērkšķi, kuri durās mums rokās. Ļoti reti gadās, ka lilijām nenoņem  ziedputekšņus, var jau gadīties ka tie atverušies un nav paspēts noņemt, bet lielākoties to neizdara. Pircējs protams "priecīgs" ziedputekšņi sasmērē ne tikai ziedu, bet arī apģērbu. Tā varētu stāstīt par katru ziediņu kuram nav veltīta uzmanība. 

No savas pieredzes varu ieteikt līdz ko esat pamanījuši uz apģērba lillijas ziedputekšņus nekādā gadījumā nerīvējiet un nemazgājiet nost, bet gan paņemiet parasto skoču un ar lipīgo pusi uzmanīgi pielīmējat klāt un ļaujat, lai putekšņi pielīp un tā atkārtojiet vairākas reizes, bet ar jaunu skoča daļu. Dažreiz izdodas pilnībā noņemt, bet ja putekšņi ir jau ierīvēti, tad skočš vairs nelīdzēs. 


Ja ziedi (telpaugi, grieztie ziedi) ir iegādāti, kad ārā ir jau sals, tad atnesot mājās nesteidzaties tos iztīt no papīra! Bieži gadās, ka cilvēki nezina, ka krasas temperatūras maiņas dēļ ziedi dabūj šoku. Nopērk skaistus, svaigus ziedus atnes majas, atver vaļā papīru neļaujot ziediem pielāgoties pie jaunās temperatūras. Tajā pašā dienā ziedu galviņas saļūk vai apvīst.



Griezšana, sadzirdīšana

Griezšanas laiks - no rīta, kad augam ir vairāk ūdens vai pēcpusdienā, kad augs ir bagāts ar  dienā saražotiem asimilātiem.
 Griež pietiekami nobriedušus dzinumus, ziedus, zarus, lapas... Ja nogriež nenobriedušu augu, tad tas strauji zaudē ūdeni un vīst. (Uz skujeņiem tas arī attiecas.)

Pirmais solis ar ko parasti sāk ir augam nogriež visas slimās vai bojātās lapas. Apmēram 1/3 daļu no kāta apakšas atbrīvo no lapām, ja augs tiks likts vāzē (lai lapas nebūtu zem ūdens un neveidotu pūšanas baktērijām īpaši labvēlīgus apstākļus). Ja ir ērkšķi, tad kāta apakšējai daļai ar nazīti uzmanīgi noņem  tos nost. Ja ziedam ir ļoti daudz lapu, tad tās ir jāparetina, jo kātiņš nespēs piegādāt tik daudz ūdeni, lai visiem pietiktu, un viss mazāk to dabūs pats zieds, kas atrodas viss augstāk. Tāpat ir arī ar zieda kāta garumu, ja tas ir ļoti, ļoti garš, tad ūdens tik augstu var netikt. 

Ja ziedus, vēlas transportēt, bet viņi ir maigi, trausli, bet tie ir spējīgi uzplaukt vāzē, tad griež tos, kad ir pumpuros - kallas, tulpes, narcises, peonijas..  Griež, kad ziedkopā uzziedējusi trešdaļa līdz divām trešdaļām ziediņuTās ir lillijas, neļķes, frēzijas, ērikas, lauvmutītes, maijpuķītes...  

Bieži gadās ka augs stāvot ūdenī vīst. Tam par iemeslu var būt - augs nav bijis nobriedis, kāta gals ir aizsprostojies (gaiss, piensula, gļotas), par daudz lapu (kāts nespēj apgādāt lielas lapu masas un ziedu ar pietiekamu ūdens daudzumu) un nemazāk svarīgs faktors ir nepareiz ūdens daudzums vāzē.

Viss ideālākais griezšanas veids ir ja zieda kātu iegremdē zem ūdens un nogriež galu (kāta galus griež ar nazi). Tādā veidā vadaudu kapilāros ieplūst nevis gaiss, kas tos nosprosto, bet gan ūdens. Ziedu  atdzirdīšanai liek pēc iespējas dziļākā ūdenī (ūdens spiediens uz kātiem stimulēs ūdens uzņemšanu). Patur pārs stundas. Ja nepieciešams atkārto kātu apgriezšanu zem ūdens un atdzirdīšanu. Ziedi ir sadzirdīti un var sākt gatavot kopozīcijas (kātu griezšana zem ūdens vairs nav jāveic ).

Īpašie kopšanas paņēmieni
(griezto, nepareizi uzglabāto, transportēto ziedu mūža pagarināšanas paņēmieni)

Kātu apdedzināšana - Izmanto augiem, kuri izdala piensulu (nogrieztajiem kātu galiem izdalās baltā krāsā sula un sacietējot,  noslēdz vadaudu kapilārus). Ietin ziedus mitrā avīzē vai papīrā, atstājot kātus plikus 5 cm. Apmēram 3 cm garumā, kātu patur pusminūti virs sveces (vai citas dzīvas liesmas). Karstuma ietekmē kāts kļūst porains (ūdens uzņemšanas spējas palielinās) tiek atbrīvots no gaisa, kas tajos bija uzkrājies, iznīcina baktērijas. Pēc apdedzināšanas kātus ieliek aukstā ūdenī, tie tūlīt bagātīgi uzņem ūdeni.
Ziedi - eiforbijas (jāuzmanās, jo ar piensulu var apdedzināt ādu, dabūt čūlas ), magones, puansetijas pulkstenītes u.c. 
Kātu apdedzināšana der arī koksnainiem kātiem piemēram - rozēm, peonijām, magnolijām, kļavām u.c.

Atbrīvošanās no gļotām - hiacintes, narcises u.c. pēc nogriezšanas izdala gļotas, tās aizsprosto kātiņu galus gan savus gan citu augu. Tāpēc vēlams tos uz pārs stundām vai uz visu nakti ielikt atsevišķā vāzē ar ūdeni, lai izdalās gļotainā šūnsula. Tad var droši veidot pušķus un kompozīcijas nesatraucoties par citu ziedu ietekmi.

Aplaucēšana ar karstu ūdeni - ziedu ietin slapjā papīrā (der avīze vai lupatiņā), lai pasargātu no karstajiem tvaikiem, atstāj ārā kātus apmēram 5 cm. Pusminūti līdz minūtei iegremdē verdošā ūdenī. Pēc kātu aplaucēšanas tos nekavējoties jāatdzesē aukstā ūdenī (verdoš ūdens kātus atbrīvo no gaisa, bet auksts ūdens kātu savelk kopā un uzsūc ūdeni).
Izmanto krizantēmām, rozēm, saulespuķēm, ceriņiem, hortenzijas, lefkojas, dālijas, dadži, peonijas u.c. Šī metode der arī augiem, kuri izdala piensulas.

Es bieži izmantoju krizantēmām aplaucēšanas metodi, kad redzu, kad lapas vai ziedi sāk "nošļukt", nogriežu zieda kātu drusku īsāku un lieku vai nu karstā ūdeni (ne verdošā, bet tādā, kur roku var droši ielikt, lai lapas neaplaucējas) un astāju tajā, vai nu aplaucēju verdošā ūdeni un lieku auksta ūdenī atdzesēties.

Ķīmiskā apstrāde - ķīmiskas vielas, kuras izmanto, lai ilgāk saglabātu ziedus svaigus, nonāvējot baktērijas, kairinot kāta galus veicinot ūdens uzņemšanu.

Daudziem ziediem ir iespējami vairāki apstrādes veidi, tāpēc daudzi ziedi atkārtojas pie dažādiem kopšanas paņemieniem.

2 comments: